İNSÜLİN DİRENCİ

İnsülin direnci, kan şekeri normal olmasına rağmen insülin hormonunun normalden fazla salgılanması anlamına geliyor.

İnsülin direnci arttıkça kan şekerinin hücreye girmesi için daha fazla insülin salgılanması gerekir. Pankreasdan salgılanan insülin hormonu salgısı, belirli bir süre sonra pankreas bezinin çok çalışmaktan dolayı yorulması nedeniyle azalır ve önce acıkma atakları olarak görülen şeker düşüklüğü (reaktif hipoglisemi) sonrasında da gizli şeker ve hatta aşikar şeker hastalığı ortaya çıkabilir.

Hastalığın belirtileri neler? Kişi insülin direncinin yüksek olduğundan ne zaman şüphelenmeli?

Çabuk acıkma, geç doyma, yemeklerden 2-3 saat sonra olan acıkma hissi, elde ayakta titreme, soğuk soğuk terleme ve baygınlık hissi, tatlı yeme isteği, giderek kilo alan kişinin ailesinde şişman ve diyabetli kişilerin varlığı durumlarında insülin direncinden şüphelenmek gerekir.

Kilolu olmak, polikistik over sendromu, kortizonlu ilaç tedavileri, bel çevresinin artmış olması, yaşlanma ve hareketsiz yaşam biçimi gibi faktörler insülin direnci oluşmasına neden olabilir.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Nedir?

Son dönemde duymaya başladığınız HOMA-IR (İnsülin direnci) testi ise vücutta bir insülin direnci olup olmadığını anlamaya yarayan bir testdir. Sabah,ortalama 10-12 saatlik bir açlıktan sonra kandan alınan örnekten yapılmaktadır. Insüline karşı çevre dokuların verdiği cevabı değerlendirmek için kullanılan bir testtir.

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle insülin direnci oluştuğunda kan glukoz düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin salınımında artış görülür.

HOMA testi olarak da bilinen İnsülin direnci testi ,insülin duyarsızlığını veya insülin direncini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Normal Değeri Nedir?

Homa Testi değerinin 2,5 ve üstü olması insülin direnci lehine değerlendirilir.

(Her testte olduğu gibi HOMA testinin de rereferans değerleri laboratuvardan laboratuvara değişebilmektedir. Bazı laboratuvarların sonuç raporlarında yukarıda belirtiğimiz değer farklılık arz edebilir).

HOMA testinin sonuç raporunda belirtilen referans değerlerinin üstünde olması insülin direnci lehine yorumlanmalıdır.

İnsülin direnci nasıl kırılır?

Düzenli bir beslenme programı ve programlı olarak yapılan ve dozu giderek arttırılan bir spor programı ile kırılabilir.

Hayat boyu sağlıklı beslenmede insülin direnci kırılmasında önemlidir. Kalorileri düşük ancak posa içeriği yüksek tok tutan besinler tüketilmelidir.Evde kan alımı

Bebek, çocuk kan alımı

30 yıldır hizmetinizdeyiz

CAP
Laboratuvarımız CAP
kalite kontrol programı
ile tescillidir.
CAP Nedir?


TUV
Türkiye'de ilk TÜV (Südwest) akreditasyon kalite belgeli laboratuvar.